SME Consultancy
[ Segítünk a növekedésben ]

Agilis fejlesztés a gyerekszobában - VIDEÓVAL

2019 január 24.

Egy komplex építmény közös kialakítása hétvégén.

Arra lettem figyelmes, hogy lean, agilis módszereket használunk. Ez segített lerövidíteni az építés idejét, így nem unta meg, vagy adta fel a kisfiam. Az egyes egységek külön készültek, így folyamatos volt a siker. Ez már csak azért is fontos, mert a kitartóbb munkák felől éppen a visszacsatolás azonnalisága az, ami a videojátékok felé tereli a gyerekeket.

[ Részletek a kép után, video a lap alján ]

 
Agilis fejlesztés a gyerekszobában - VIDEÓVAL - A szerkezet kritikus pontja: az adagoló melletti és alatti 2x4-es területek.
A szerkezet kritikus pontja: az adagoló melletti és alatti 2x4-es területek.
 

Az előző projektünk egy szállítószalag volt, ami a Gravitrax acélgolyópálya golyóit szállította lentről fel, így a golyók folyamatosan gurultak. (video itt).

Az új ötlet az lett, hogy a Lego-motor egy adagolót hajtson meg, így a pályán látványosan gurul sok golyó, szabályos időközökben.

Tervek, validáció

Az ötletet először papíron "terveztük" (magyaráztam). A validáció során azonnal kiderült egy lehetséges kockázat: a golyók esetleg túl nagy sebességgel hagyják el az adagolót. Ekkor került rá a 45 fokban lefelé berajzolt terelő, ami pontosan a fogadó elem fölé pozicionálja a golyókat. Ezzel ezt a kockázatot minimalizáltuk, már a tervezési fázisban.

(Később kiderült, hogy nincs szó ekkora kezdősebességről, tehát ez az elem nem vált szükségessé).

MVP, egységteszt

Az építés során az egyes elemekre MVP-ket (minimális életképes termék) építettünk, az elképzeléseinket az ezeken lefolytatott egységtesztek során validáltuk. Ez komoly fejlesztési (építési, bontási, újraépítési) időt takarított meg, illetve az egységtesztek sikeressége fenntartotta a kisfiunk érdeklődését.

Ilyen egységek és döntések, melyekkel viszonylag hamar végeztünk:

  • az adagolóból kieső golyó érkezési pontja (az adagoló ekkor még nem működött, kézzel szimuláltuk);
  • az adagoló motorját indító kapcsoló bekötése, működése;
  • a felső golyópályáról a kapcsolóra érkező golyó beindítja-e az áramkört?
  • az egységek egymáshoz viszonyított magassága: a kapcsolóra úgy érkezzen a golyó, hogy bekapcsoljon, de ne is törjön le. Tesztelés: kézzel ejtettük különböző magasságokból.
  • az adagolóból kilépő golyók érkezési pontja. Túl nagy zuhanás esetén kipattan a golyó a Gravitrax "Elkapó" egységéből.

A képen a kezdeti terv látható.

[ A cikk a kép után folytatódik valódi startup elemekkel! ]

 
Agilis fejlesztés a gyerekszobában - VIDEÓVAL - Kis rajz balra fent: kétfokozatú fordulatszámcsökkentő (és egyben forgatónyomaték-növelő). Nagy rajz: adagoló.
Kis rajz balra fent: kétfokozatú fordulatszámcsökkentő (és egyben forgatónyomaték-növelő). Nagy rajz: adagoló.
 

A startupok jellemzője, hogy nagyfokú bizonytalanság közepette kell sikerre vinni a projektet.

Ez itt is megvolt, hisz a Lego és a Gravitrax csak szerintünk illeszthető össze. A golyók nehezek, a motor forgatónyomatéka kicsi. Az ébredő erők nagyok a szerkezetben. A megvalósíthatóságról nem volt bizonyítékunk.

Iterációk, Build-Measure-Learn

Bizonyos ötleteket nem lehet papíron vagy egyszerűbb tesztekkel validálni, csak kivitelezés után tesztelhetjük őket.

Ilyen volt a golyókat tároló egység, mely először (a rajznak megfelelően) egy függőleges "kémény" volt. Ezen sokáig dolgoztunk. A golyók által kifejtett nyomás túl nagy volt, a tolórúd nem lökte ki őket. Ha a fogadó felületet bütykösről simára cseréltük, akkor 2-3 golyó pottyant ki egyszerre. Minden kísérletből tanultunk

Rövidebb ciklusú tesztek során több felülettel próbálkoztunk, a tolórúd erejét az erőkar csökkentésével növeltük, végül teljesen fel kellett adni a függőleges adagolást.

Pivot

A függőleges tárat lebontottuk. Ekkor szállt volna ki a kisfiam más esetben, de az eddigi részsikereket látva tovább akart menni.

A videón is látható oldalsínt építettük meg, mely több iteráció után sikerült véglegesre. Az állásszögével is variálni kellett. Végül a sín nem zár be szöget az építménnyel, helyette az egészet meg kellett dönteni. A sínnek is két változata volt, Béta verzióban nem működött, a lapos elemeket még egy réteggel ki kellett emelni.

Egy másik hasonló döntés volt a Gravitrax látványos "Örvény" elemének elvetése, amely előre meg nem határozható helyre ejtette a golyót (nem minden esetben a kapcsolóra).

Sikerkritérium

Egyetértettünk abban, hogy akkor jó a szerkezet, ha mind a 16 golyót kiadagolja, egyszerre mindig csak egyet, és az egész folyamat többször egymás után hiba nélkül lezajlik. Mindezt sikerült teljesíteni.

Megkötések a projektben

Dolgoztunk időnyomás alatt ("mindjárt kész az ebéd!") és erőforráshiány mellett is (a golyópálya magasítóinak korlátozott száma).

Melléktermék

A projektek gyakran termelnek ki olyan mellékterméket, oldalágat, mellyel önmagában is érdemes foglalkozni, akár egy későbbi, önálló projektben.

A pálya végén lévő két váltót kapcsolókként értelmezve egy kétbites, így 0-tól 3-ig számoló bináris számlálót kapunk. Ennek felírtuk az igazságtáblázatát, és eszerint újra vizsgáltuk a működést. Az elméletet igazolta a gyakorlat. Papíron mindezt kibővítettük 8 bitig. Majd az is kiderült, hogy apa miért tudja fejből kettő hatványait egészen 65536-ig...

Végül lássuk a videót! :)

 

Konklúzió

Természetesen nem projektterv vagy módszertan szerint haladtunk, csak játszottunk.

Utólag vettem észre, hogy a lean megközelítésből adódó pozitív hatások (apróbb sikerek a folyamat során, iterációk, változtatáskor csak kis veszteségek - minimize waste -, stb) adták meg azt a lendületes előrehaladást, ami érdekes módon a gyermeket is odaszögezte a feladat mellé.

Kapcsolat Szólj hozzá Facebookon!

Összes blogbejegyzésünk:


Vélemények

FFStudio

Agg Dániel, Ügyvezető tulajdonos, FFStudio építésziroda

Nekünk az SME-től Zoltánnal volt kapcsolatunk. Amit nagyon értékelek Zoltánban, hogy nem csak egy szerepben, vagyis a sajátjában segít profin, hanem helyesen meglátja kikre van még szükség, és így a megfogalmazott cél eléréséhez a megfelelő (és nem csak megfelelő, hanem jó!) emberek bevonásával valóban komplex és hatékony segítséget nyújt. Viszont Zoltán bármennyire is ügyes, sült galambot még ő sem tud az ügyfele szájába reptetni... :) Ezért szívből azoknak tudom csak ajánlani őket, akik tenni is hajlandóak a sikerért!
SCB Creations

Shane Bridges, Alapító tulajdonos, SCB Creations, Kanada

Definitely recommended. SME Consultancy has had excellent advice for the company and we have seen instant jump in sales. Thank you Zoltán Houdek for reaching out to me. Looking forward to working together in the new year.
Pointman Kft.

Posfai Tünde, Ügyvezető tulajdonos, Pointman Kft.

Az SME Consultancy csapata szakmailag felkészült és naprakész tanácsokkal látnak el. Mindezt korrekt és emberi hozzáállással teszik. A tanácsadások közötti rendelkezésre állásuk, majd a közös munka utáni utógondozásuk példaértékű, amely kiemeli őket a szolgáltatók közül.
Mind induló, mind újratervező vállalkozások együttgondolkodására és mentorálására szeretettel ajánlom őket.
Stitch Budapest

Víg Zsuzsi, Alapító tulajdonos, Stitch Budapest

Nagyon konstruktív, előrevivő skype konzultáción vettem részt Zoltánnal és Annamáriával. A jelenlegi járványhelyzetben teljesen megváltozott a piaci környezet és teljesen más nézőpontból kellett megközelítenem a vállalkozásom lehetőségeit a továbblépésben. Hasznosak voltak a kérdéseik és a javaslataik. A konzultációt követően egy írásos összefoglalót is kaptam a fejlesztési irányokról. Mindenkinek ajánlom, akinek elakadásai vannak vagy egy döntési helyzetben van tanácsra szüksége

Kik vagyunk? A-tól Z-ig:

 
Annamária

Annamária

EU-s vállalkozásfejlesztés Magyarországon, Írországban, Törökországban. A Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány és a megyei helyi vállalkozásfejlesztési alapítványok tanácsadója.

Multinacionális médiacégek és nagyvállalatok marketing- és PR-vezetője, tanácsadója. Rövid- és hosszútávú stratégiájuk kialakítása, termékbevezetés.

"Amikor körbenéztünk magunk körül, rájöttünk, hogy több, mint 20 éve foglalkozunk vállalkozásokkal vagy multinacionáls környezetben dolgoztunk a versenyszférában. Innentől adott volt, hogy valamikor meg kellene valósítani az ötletet – most jött el a valamikor, az már csak véletlen, hogy egy tízmilliószoros napon indítottuk útjára a mi lelkes tervünket."
  • British Know How Fund
  • PHARE programok
  • EU Turkey ABIGEM
  • Viasat Broadcasting
  • HBO
  • RTL Motorsport Klub
  • Campona Shopping Centre
  • World Bank: PSSP International Training Mission
  • Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány és hálózata
  • LinkedIn profil
Zoltán

Zoltán

Közel 20 év multinacionális cégeknél, projektkörnyezetben: résztvevőként, fejlesztőként, vezetőként - elsősorban IT bevezetések területén.

Informatikusként és gyakorló vállalkozóként erőssége az üzleti igények pontos felmérése, és ezek alapján az egyes alvállalkozók (IT-s, grafikus, nyomdász, stb) feladatainak szakszerű meghatározása, a beérkezett ajánlatok felülvizsgálata, a szállított termékek ellenőrzése.

Több mint 15 év a kisvállalkozások online megjelenésének területén. Az ügyfelek folyamatos segítése tapasztalatokkal, tanácsokkal.

2015 óta szabadúszóként két Big-4 cég tanácsadója, továbbra is a KKV-szektor online tanácsadója.

"A vállalkozások elindításánál is alkalmazható a Lean/Agile informatikai megközelítés, és ez segít Ügyfeleinknek a dolgok leegyszerűsítésében, mederbe terelésében."
  • IDOM2000 Konzulens Kft.
  • Deloitte
  • Manpower
  • KPMG
  • Számos kisvállalkozás tanácsadója
  • LinkedIn profil